RSS Twitter Facebook

Breguet Tanıtım

Yayınlandı 03 Haziran 2011 | Marka   

Abraham Louis Breguet tarafından 1775 yılında kurulan Breguet, saat endüstrisinin en üst noktadaki markalarından biridir. A.L.Breguet 1789 yılında duvar ve masa saatlerinin anahtarla kurulmasını sağlayan icadıyla da “Breguet Key” deyişini tarihe geçirdi.
A.L.Breguet 1801 yılında özellikle cep saatlerindeki sapma oranını en az düzeye indiren “tourbillon” mekanizmasının mucididir. Yakın geçmişte bu mekanizma birçok marka tarafından yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır.1812′de ilk kol saatini tamamlamıç ve bu saat Napoli Kraliçesi’nin bileklerini süslemiştir.

A.L.Breguet
Resim

A.L.Breguet ‘ nin mekanik saatlere kattıkları arasında “minute repeater” ve “perpetual calendar” özelliklerini geliştirmesi de yer almaktadır.Yine “pare-chute” anti-şok sistemi de Breguet ‘ nin saat dünyasına hediyesidir. Mekanizmanın yanında görünüm ve tasarımda da dikkat çeken bir isim olan A.L.Breguet, “retrograde” ve “Breguet Hands” ile geçmişten bu yana her zaman en üst düzeyde yer alan bir markayı oluşturmuştur.Günümüzde Breguet’nin kullanmadığı ancak “Meistersinger” başta olmak üzere bazı firmalarca kullanılan tek kollu saati de A.L.Breguet geliştirmiştir.

Breguet’nin 1976′da Kullanmaya Başladığı Fabrika
Resim

Breguet’nin Günümüzdeki Fabrikası
Resim

Köklü geçmişi ve A.L.Breguet’ nin saat dünyasına kattıklarıyla “ünlülerin saati” ünvanına sahip olan Breguet günümüze dek başta Sultan 3.Selim olmak üzere Napoleon Bonaparte, Marie-Antoinette , Kraliçe Victoria, Winston Churchill ve Arthur Rubinstein gibi isimler tarafından kullanılmıştır.

Breguet’nin müşterileri arasında oldukça önemli bir yer kaplayan Osmanlı Hanedanı’na 1813 yılında Fransa tarafından A.L.Breguet’nin sanat eseri niteliğindeki “Pendule Sympatique” i hediye etmiştir.

Hediye Edilen Pendule Sympatique
Resim

Ayrıca Osmanlı’daki Bazı Breguet Saatler
Resim
Resim
Resim

“Breguet” markası Victor Hugo, Pushkin, Stendhal, Balzac ve Dumas ‘ nın kitaplarında kendine yer bularak edebiyat dünyasında da ölümsüzleşmiştir.

Aile üyelerinin elinde tutunamayan Breguet şu an Swatch Group bünyesinde Blancpain ile birlikte üst sınıfta yer almaktadır.

Yaptığı düzinelerce yenilik ve gelişim neticesinde A.L.Breguet “mekanik saatin babası” olarak anılmaya devam edecektir.

Tradition
Resim

Classic Retrograde
Resim


Yorumlara Kapalı.