RSS Twitter Facebook

Alpina Tanıtım

Yayınlandı 03 Haziran 2011 | Marka   

Her şey 1883 yılında Winterthur’da saat ustası olan Gottlieb Hauser’in Corporation d’Horlogers Suisse Saatçiler Birliği’ni kurması ile başladı. Üyelerinin kendilerini “Alpinist” olarak adlandırdıkları bu birliğin tek bir ortak amacı vardı: “Alpina ‘nın Başarısı!”

Resim

Çok kısa bir zaman içerisinde kabul edilebilir bir ilerleme kaydedildi. İşin ehli olan saat üreticileri ile birlikte birlik, kendi saat kalibrelerini üretmeye ve distribütörlük ağını genişletmeye başladı. Makine şaseleri Alpina Cenevre’de bulunan Duret & Colonnaz’ın sahibi olduğu ve aynı zamanda ilk Alpina kalibrelerinin de üretiminde önemli rol oynayan Şase Fabrikasında bizzat Alpina tarafından üretildi. .Kalibrelerin üretimindeki son adım 1890 tarihinde birliğin genel merkezinin bulunduğu Bien’de atıldı. Almanya’da olduğu gibi Doğu ve Kuzey Avrupa’da da gerçekleştirilen sunumların başarısı çabuk gelişti. 1901 yılında Alpina adı ticari bir marka olarak tescillendi ve aynı zamanda adını kadran üzerinde sergileyen tek seçkin marka haline geldi.1. Dünya Savaşı sırasında İsviçre Alpina fabrikalarının Almanya’daki müşterileri çok büyük bir baskı altındaydılar. Sonuçta; savaşın sonlarına doğru 1917 yılında Union Horlogere Birliği resmen dağıldı. Bu dağılmadan iki ayrı isimsiz dernek ortaya çıktı.
İsviçre Bien’de “Union Horlogere SA” ve Almanya Berlin’de de “Alpina Deutsche Uhrmacher – Genossenschaft G.m.b.H ”. İsviçreli üyelerin yetkili olduğu şube kendini Alpina Association des Horlogers Suisses adı altında 3. bir limitet şirket konumuna getirdi. Şirketlerin aktiviteleri 1. Dünya savaşı sonrasında önemli ölçüde büyüdü. Alpina saatleri büyük bir başarı göstererek 2000 bayi ağı ile tüm Avrupa’da Lisbon’dan Kopenhag ve Moskova’ya kadar satılmaya başlandı.

Resim

1933 yılında Alpina ilk spor saati olan çelik Blockuhr’u piyasaya sürdü. Bu zaman zarfında Alpina yeni dizayn bir kurma kolu patenti aldı. (Brevet 1464) Daha sonra 1938 yılında bu model hızla geliştirelerek Alpina 4 halini aldı. Alpina 4, Alpina spor saatlerinin sahip olduğu 4 ana niteliğin kombinasyonu anlamına gelmektedir.

1-Anti manyetik
2-Su geçirmezlik
3-Incabloc anti-shock sistem ile donatılmış
4-Paslanmaz çelik

Alpina 4, Alpina’nın kendi döneminin en güçlü otomatik kalibresi olan, 592 kalibre ile üretildi. Aynı kalibre daha sonra geliştirilerek ; Alpina 70 (1953), Standart (1958) ve Tropicproof (1958) için de kullanıldı. 1957’de dakikliği ile tbilinen otomatik , takvimli 584 kalibre Alpina President tanıtıldı. 1963 yılında Alpina bayanlar için o güne kadar hiç yapılmamış en küçük ve en güçlü 362 kalibre otomatik makineyi üretti. Çift taraflı dönen rotor sistemi ile çalışıyordu. Bunlar en iyi bilinen modellerden bazılarıydı. Alpina koleksiyonu 1958 yılında yapılan kongredeki tanıtımda yüzlerce model arasında en üst noktadaydı. Geriye dönük olarak söylenebilecek en önemli şey, sportif çizginin Alpina koleksiyonunun odak noktası olduğudur. 1933’ten bu yana Alpina spor saatlerinin performansı devamlı olarak geliştirmiş ve insanların boş zamanlarındaki spor aktivitelerinde daha çok yer kaplar hale gelmiştir.

Resim

2002 Şubat’ında Alpina Watch International SA, Alpina mirasını sürdürerek Alpina marka ismi altında ve yeni mekanik spor koleksiyonunu tanıttı. Yeni Alpina koleksiyonu teknik anlamda spor saati olan, 25 adet mekanik modelden oluşmaktaydı. Bunlardan bazıları komplikasyonlu makine içeriyordu.

Resim

Alpina markasının canlanmasıyla beraber şirket ilginç bir durumla karşı karşıya kaldı. Markanın dinamizmini ticari bi öncelikti ancak; yeniden başarıyı yakalamanın ipucu “Alpinist Ruhu” ‘da gizliydi. Geçmişte markayı bu kadar güçlü duruma getiren bu ruhtu. Yeni Alpina Şirketi yeniden tasarlanmış modern bir Alpina Birliği oluşturarak beraberinde seçkin satış noktaları ile distribütörleri yeni bir Alpina Fabrikasında bir araya getirmeyi hedeflemiştir. İlk önce; az sayıda bayi belirli ülkelerden seçilmiştir. İsviçre, Almanya, Japonya ve USA. Bu ilk temsilciliklerle Alpina daha yakın ilişkiler kurmayı ve gelecekteki koleksiyonlarını yeniden yapılandırarak yeni pazarlar hedeflemektedir.


Yorumlara Kapalı.